۵ منبع آرامش در خانه

خانه زیبا

خانواده مجموعه‌ای در هم تنیده است که در قالب یک هرم تعریف می‎شود. در این هرم، هر کدام از اعضای خانواده وظایفی به عهده دارند که برخی از این وظایف، عمومی و برخی اختصاصی هستند. همه باید برای آرامش سایر اعضای خانواده تلاش کنند و برای بهبود و ارتقای مادی و معنوی همدیگر دست به دست هم بدهند. یکی از مسایل مهم در خانه ایجاد آرامش و کم کردن استرس است....

برای تامین این منظور به کار بردن توصیه‎های ۵گانه زیر می‏تواند مفید باشد:

۱) برای رسیدن به آرامش، برنامه‌ریزی لازم است. متاسفانه گاهی وقت‏ها خانواده‎ها بدون برنامه‎ریزی، بدون دقت و بدون درک همدیگر در کنار هم زندگی می‎کنند. عدم درک همدیگر و دست بردن در جایگاه همدیگر و انجام ندادن وظایف خود در حد مطلوب، از علل ایجاد استرس است. وظایف اعضای خانه باید مشخص باشد و افراد باید تلاش کنند وظایف‎شان را به طور کامل انجام دهند.

۲) یکی دیگر از راه‏های ایجاد آرامش در خانه این است که افراد برای هم وقت بگذارند. وقتی افراد به خانه می‎آیند وقت‎های آزاد خود را باید به صورت مشترک در آورند. به عنوان مثال، زمان خوردن ناهار و شام زمان مناسبی برای این کار است. بهتر است به جای اینکه هنگام غذا خوردن تلویزیون تماشا کنند، به همدیگر گوش کنند و شنونده فعالی باشند.

۳) امکانات و فضاهای فیزیکی در خانه باید متناسب باشد. مثلا، آپارتمان یک خوابه برای خانواده ۵ نفره مناسب نیست و بهتر است در صورت امکان خانه بزرگ‎تری خریداری یا اجاره شود و در صورتی که به دلیل مشکلات مالی این امکان وجود نداشته باشد می‎توان برای هر یک از اعضای خانه فضای خصوصی و حریم شخصی در نظر گرفت. البته احساس مالکیت بچه‎ها زیاد است و دوست دارند حتما بخشی از زندگی به آنها اختصاص داشته باشد. به همین دلیل بهتر است با قرار دادن میز تحریر، کمد مخصوص یا تخت‌خواب آنها در گوشه‏ای از خانه به این احساس‌شان احترام گذاشت.

۴) تفریح از ضروریات زندگی است که به کاهش استرس کمک می‎کند. اما برای تفریح، برنامه‎ریزی لازم است. رفتن به پارک، دیدار با اقوام یا یک مسافرت می‎تواند در کاهش استرس و ایجاد آرامش نقش موثری داشته باشد.

۵) یکی از عوامل مهم ایجاد آرامش در خانه نظم است. بهتر است وقت خواب در خانه منظم باشد و ساعت مشخصی برای خواب تعیین شود و این‌طور نباشد که ساعت خواب اعضای خانواده با هم متفاوت باشد و بعضی زود بخوابند و بعضی تا دیر وقت بیدار بمانند.