نگهداری از ترشی

سلامت

چه از ترشی های آماده استفاده میکنید، چه خودتون ترشی درست میکنید، از شما دعوت میکنم حتما این مقاله را بخونید:

اگر آب ترشي تمام شد بايد روي آن سركه بريزيد تا فاسد نشود. سعي كنيد هميشه روي مواد ترشي را سركه پوشانده باشد. درست است كه مواد را براي اين ترشي مي‌كنند كه فاسد نشود اما اگر درست از ترشي نگهداري نكنيد حتما فاسد مي‌شود. ترشي فاسد كپك مي‌زند. مزه آن هم خراب مي‌شود يعني ترشي‌اش خيلي كم خواهد شد و روي آن را كپك سفيد رنگي مي‌پوشاند. بهتر است ترشي خراب را دور بريزيد اما مي‌توانيد سركه آن را دور بريزيد و مواد ترشي را با سركه تازه كمي بجوشانيد. اين‌طوري ترشي دوباره برطرف مي‌شود.


چه خودتان ترشي انداخته باشيد چه از بيرون خريده ‌باشيد، مناسب‌ترين ظرف براي نگهداري ترشي، ظرف‌هاي مربايي كوچك است؛ اين‌طوري شيشه‌اي كه باز مي‌كنيد چند روزه تمام مي‌شود و احتمال فاسد شدن آن كمتر است. اگر مقدار بيشتري ترشي داريد كه مي‌خواهيد نگه داريد، بايد بعد از اين‌كه ترشي را در شيشه ريختيد روي آن سركه بريزيد تا شيشه كاملا پر شود.


بعد در آن را ببنديد. ظرف بلور يا سفال لعاب‌دار بهترين ظرف براي نگهداري ترشي است.
شيشه ترشي بايد كاملا خشك و تميز باشد. اگر ترشي را در شيشه خيس بريزيد احتمال كپك زدن آن زياد مي‌شود. بهتر است ظرف ترشي را با آب داغ بشوييد و بگذاريد كاملا خشك شود، بعد در آن ترشي بريزيد. قاشقي كه در ترشي مي‌زنيد هم بايد تميز باشد. هيچ‌وقت قاشقي كه با آن غذا خورده‌ايد را در ترشي نزنيد. هميشه براي برداشتن ترشي از قاشق كاملا خشك استفاده كنيد.


اگر ترشي را در ظرف كوچك ريختيد و روي سفره آورديد نبايد دوباره آن را در شيشه اصلي برگردانيد. همين‌طور نگه داريد تا كاملا مصرف شود. ترشي كه هنوز آن را باز نكرده‌ايد را لازم نيست در يخچال بگذاريد آفتاب روند رسيدن آن را تندتر مي‌كند. اگر از آن درست مراقبت كنيد فاسد نمي‌شود اما بهتر است ظرف باز ترشي را در جاي خشك و خنك نگهداري كنيد.