بلال را در مایکروویو بپزیم

آشپزی

چگونه بلال را در مایکروویو بپزیم؟
    
     
    
آیا هوس بلال گرم و ترد و آبدار کرده اید؟
 
راه آسان دیگری نیز برای پختن ذرت کامل یا همان بلال به غیر از جوشاندن آن در یک قابلمه بزرگ آب یا تنوری کردن آن وجود دارد: پختن آن در مایکروویو!!
 

در این روش بخار آب موجود در دانه های ذرت در غلاف بلال محبوس می شود و بلال شما به سرعت و به آسانی و با حفظ تمام مواد مغذی آن پخته می شود، بدون اینکه ظرفی را کثیف کنید

 

روش اول: مایکروویو کردن ذرت در غلاف خودش
 
 
خونه ی من ، بلال مایکروویو

1    ذرت تازه ای که غلاف آن جدا نشده را انتخاب کنیداین نوع ذرت را می توانید در فصل تابستان در فروشگاه های مواد غذایی یا میوه فروشی ها یا در بازارهای روز میوه و تره بار بیابید. حتی با کمی بلند پروازی خودتان نیز می توانید آن را پرورش دهید. مهم نیست که ذرت خود را از کجا تهیه می کنید اما مطمئن شوید که غلاف ذرت از هر دو طرف کاملا دست
نخورده و ذرت شما کاملا رسیده باشد. به روش هایی که در زیر بیان شده می توانید اطمینان حاصل کنید که ذرت یا بلال مورد نظرتان آماده ی استفاده می باشد و کاملا رسیده است:
 

 • به دنبال ذرت هایی بگردید که کاکل آنها قهوه ای و چسبناک باشند نه خشک و زردکاکل قهوه ای و چسبنده یعنی اینکه ذرت رسیده است.
 • از روی غلاف دانه های ذرت را کمی لمس کنید. دانه ها باید گوشتالو و سفت باشند اماسخت و خشک نباشند.
 •  سعی کنید تنها به میزانی که می توانید در یک وعده مصرف کنید یا به میزانی که می توانید به سرعت در فریزر نگهداری کنید، خرید نمایید تا قند موجود در دانه های ذرت فرصت پیدا نکنند تا به نشاسته تبدیل شوند. اگر تمایل به خرید مقداری زیادی ذرت دارید که در خارج از فصل برداشت ذرت، از آن استفاده کنید، می توانید آنها را بلافاصله فریز (منجمد) نمایید.
    
خونه ی من ، بلال مایکروویو 

2    ذرت را بشویید و تمیز کنید اما غلاف آن را جدا نکنید.
اگر انتهای چوب بلال اضافی است، آن را ببرید تا به آسانی داخل مایکروویو قرار گیرد. برگهایی از بلال که سست و خشک هستند را جدا کنید. کاکل های بیش از حد نرم ذرت را جدا کنید. با یک حوله ی کاغذی مرطوب گرد و خاک را از روی غلاف پاک کنید.
 
 

3    بلال را در مایکروویو بگذارید.  
اکثر مایکروویوها این قابلیت و گنجایش را دارند که سه عدد بلال را به طور همزمان در آنها قرار بدهیماگر مایکروویوتان بسیار بزرگ باشد حتی چند بلال دیگر هم می توانید در آن قرار دهید. برای اطمینان از اینکه ذرت ها به طور یکنواخت پخته می شوند باید بلال ها را کاملا در مرکز مایکروویو قرار داد البته به طوری که به هم نچسبیده باشند.
 

 • برای اطمینان از اینکه بلال ها به طور یکنواخت پخته می شوند آنها را به صورت مثلث یا مربع درون مایکروویو بچینید.
 • اطمینان حاصل کنید که بلال ها با همدیگر تماس نداشته باشند. آنها را روی هم به طور انباشته قرار ندهید. همچنین مواظب باشید ذرت ها روی هم قرار نگیرند در غیر این صورت ذرت ها خام می مانند.

خونه ی من ، بلال مایکروویو

4     ذرت ها را مایکروویو کنیدذرت ها را در درجات بالا به مدت سه الی پنج دقیقه بسته به اینکه چند عدد بلال در مایکروویو قرار داده اید بپزید. اگر تنها یک عدد بلال دارید، از سه دقیقه شروع کنید و اگر تا 4 عدد بلال را در مایکروویو قرار داده اید آنها را به مدت 5 دقیقه بپزید.
 

 • اگر چندین بلال را به طور همزمان می پزید، می توانید در نیمه ی زمان پخت مایکروویو را متوقف کرده و بلال ها را جابجا کنید تا مطمئن شوید که در ادامه ی پخت همه ی بلال ها به طور یکنواخت می پزند.
 • بسته به سایز ذرت ها می توانید زمان پخت را به ازای هر بلال در 4-2 دقیقه ضرب کنید.
 خونه ی من ، بلال مایکروویو
 

5    ذرت ها را از مایکروویو خارج کنید و اجازه دهید تا سرد شونداجازه دهید برای یک دقیقه ذرت در غلاف خودش باقی بماند تا توزیع دما و گرما در داخل غلاف ذرت ادامه یابد و مرحله ی پخت کامل شود در حالیکه غلاف شامل مقداری کمی آب است در نتیجه سرد می شود.
 

 • برای اینکه ببینید ذرت پخته شده یا نه می توانید غلاف را به میزان کمی کنار بزنید و چند دانه ذرت را از نظر دما و پخت تست کنید. اگر لازم است غلاف را کاملا سر جای خود برگردانید و آن را درون مایکروویو بگذارید تا به مدت طولانی تری پخته شود.
 • اگر ذرت زیادی پخته یا له شده بود بخاطر داشته باشید که در آینده، مدت زمان کمتری آن را در مایکروویو قرار دهید.
 خونه ی من ، بلال مایکروویو
 

6    غلاف و کاکل ذرت را جدا کنیدبلال پس از پختن آبدار و داغ است و داخل غلاف گرم و داغ باقی می ماند. پوست ذرت را به دقت جدا کنید و مواظب باشید که دست خود را نسوزانید. غلاف ذرت و کاکل ابریشمی آن به راحتی جدا خواهد شد.
 
خونه ی من ، بلال مایکروویو


7       به ذرت ها سس بزنیداگر دوست دارید کمی نمک و فلفل به آن بیافزایید. قبل از خوردن حتما اجازه دهید که ذرت ها سرد شوند.
 

 •  ذرت مایکروویو شده تازه و لذیذ است، می توان به راحتی آن را با دست خورد یا از ابزارهای مخصوص چوب بلال برای خوردن آن استفاده کرد.
 • شما می توانید ذرت های پخته شده به این روش را دانه دانه کرده و در ظرفی به عنوان مخلفات همراه غذا مصرف کنید یا آن را در دستور پخت غذاهای دیگر مورد استفاده قرار دهید. برای این کار ذرت را از انتهای آن گرفته و یک چاقو را به صورت اُریب روی آن بکشید تا دانه های ذرت جدا شوند.
    
 
 
روش دوم: مایکروویو کردن ذرت پوست کنده شده
 
 خونه ی من ، بلال مایکروویو


1     غلاف ذرت را به طور کامل و به یکباره جدا کنیدبرگهای غلاف را از عمیق ترین برگ گرفته و بکشید تا دانه های ذرت به یکباره نمایان شوند مثل وقتی که پوست یک موز را می کنید نه مانند پوست کندن پیاز. به این ترتیب برگهای غلاف ذرت با هم و به صورت شسته و رفته جدا می شوند. رشته های ابریشمی باقی مانده بین ذرت ها را هم جدا کنید.
 

 • هرگز پوست و رشته های ابریشمی ذرت را در سطل زباله بازیافت نیندازید زیرا این مواد به شدت حاوی فیبر هستند. آنها را در سطل زباله های تر یا کمپوست بیندازید.
 • برای راحتی جابجایی ساقه را جدا نکنید البته قسمتی از آن را که هنگام پخت به شدت ممکن است داغ شود با غلاف جدا کنید.
 
 خونه ی من ، بلال مایکروویو


2    ذرت را بپوشانیدشما می توانید ذرت را با یک حوله ی کاغذی مرطوب بپوشانید یا آن را درون ظرفی بگذارید که درپوش ایمنی برای استفاده در مایکروویو داشته باشد. به میزان یک قاشق چایخوری آب به ظرف اضافه کنید تا از خشک شدن آن در هنگام پخت جلوگیری شود.
 

 • در این مرحله می توانید طعم دهنده به آن اضافه کنید یا افزودنی به آن بیفزایید تا همراه با ذرت پخته شود. پنیر خرد شده، لیمو یا آب لیمو یا هر گونه ترشی جات دیگر را می توانید اضافه کنید.
 •  شما می توانید یک حوله کاغذی را به وسیله ی طعم دهنده هایی مانند لیمو یا آب لیمو طعم دار کنید و بدون استفاده از ظرف آن را بپزید.

 خونه ی من ، بلال مایکروویو

3      ذرت را مایکروویو کنیدبرای پخت یکنواخت ذرت ها را در یک لایه همراه با فضای اضافی بین چوب ذرت ها قرار دهیددر درجه ی بالا ذرت ها را بسته به تعداد بلال ها تا حدود 5 دقیقه درمایکروویو بپزید. هر ذرت به 2 الی 4 دقیقه پخت نیاز دارد. اگر چند عدد ذرت را با هم می پزید، زمانی را هم به این مدت بیفزایید.
 
 خونه ی من ، بلال مایکروویو


4      ذرت را از مایکروویو خارج کنید و اجازه دهید سرد شودبه آن نمک و فلفل و کره بیفزایید یا مقداری پنیر رنده شده ی چدار یا کوتیجا روی سطح آن بپاشید.
 

 

نکات
  
 • دستگیره (دستکش) های حرارتی خصوصا دستگیره های نسبتا عایق و ضد آلودگی و انواع سیلیکونی ضد آب بهترین گزینه برای خارج کردن ذرت از درون مایکروویو هستند.
 • فقط کاغذ یک سمت از قالب کره را باز کرده و مثل قلم بر روی ذرت داغ بکشید. این کار را روی یک سمت ذرت از بالا به پایین انجام دهید و سپس روی قسمت های دیگر نیز تکرار کنید تا کره تمام درزها را پر کند.
 •  برای برداشتن کامل الیاف ابریشمی از روی ذرت این روش را امتحان کنید: ذرت را با غلاف بپزید و سپس یک برش دایره ای در انتهای چوب بلال ایجاد کنید. پوست را از بالا بکشید و خواهید دید که تمام الیاف با هم خارج خواهند شد.
 • اگر شما از آن دسته از آدمها هستید که ذرت خود را با فاصله ی زمانی از غذای اصلی می خورید، ذرت را با غلاف در یک حوله ی تمیز آشپزخانه بپیچید. این کار باعث می شود که ذرت گرم بماند و تا زمان مصرف خشک نشود.
   
 
هشدار
 


 •  پس از خارج کردن بلال ها از مایکروویو، قبل از اینکه یک گاز خوشمزه به ذرت خود بزنید چند دقیقه ای صبر کنید. زیرا بلال ها به شدت داغ هستند.
 • اگر از نگهدارنده ی فلزی ذرت استفاده می کنید هرگز ذرت را با نگهدارنده داخل مایکروویو نگذارید.