انتخاب لوازم التحریر مناسب

سلامت

آیا کسی به اثرات لوازم‌التحریر بر روی سلامت و تندرستی دانش‌آموز دقت دارد؟ از آن گذشته استفاده از مداد و خودکار و لوازم‌التحریر هم برای خودش نکات و مراقبت‌هایی دارد که کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد. راهنمای ما را بخوانید تا قلق خرید و نگهداری لوازم التحریر دستتان بیاید!
 
در مطلب پیش رو لوازم‌التحریری که بیشترین کاربرد را در مدرسه و دانشگاه دارند از نظر شاخص‌های ایمنی و تندرستی بررسی کرده‌ایم. چشم، جنس، شکل و سایز و عضلاتی درگیر (که ممکن است بیشترین آسیب را از استفاده ناصحیح لوازم‌التحریر ببینند) جداگانه بررسی شده‌اند. حتی اگر خریدهایتان را کرده‌اید، خواندن این صفحات به استفاده درست از لوازم‌التحریر در طول سال تحصیلی کمک می‌کند.
 
مداد و مداد رنگی:
پرکاربردترین عضو خانواده‌ لوازم التحریر و پایه‌ ثابت جامدادی است. چون انسان از زمانی که توانایی به دست گرفتن اشیا را پیدا می‌کند جزء قشر عظیم استفاده‌کنندگان از این محصول می‌شود. رعایت موارد ایمنی در استفاده از انواع مداد برای کودکان و الزامی است.
نوک تیز مداد در حواس‌پرتی یا شیطنت‌ها و شوخی‌های کودکانه برای عضو آسیب‌پذیری مانند چشم بسیار خطرناک است. بهتر است مراقب باشیم که نوک مداد کودکمان زیاد تیز نباشد و آموزش‌های لازم را هنگام استفاده از آن به فرزندمان بدهیم. مدادهای بلند فانتزی هم برای چشم خطرناکند. انتهای این مدادها بسیار به چشم نزدیک هستند و ممکن است باعث آسیب‌های جدی چشم فرزند شما بشوند. اگر نتوانستید در برابر اصرار کودکتان مقاومت کنید، این نوع مداد را برای استفاده تزئینی و دکوری او بخرید.
بعضی از افراد به خصوص کودکان، مداد را از دو سر می‌تراشند که این کار برای چشم بسیار خطرناک است. هر حرکت ناگهانی و غیر قابل پیش‌بینی می‌تواند باعث فرورفتن مداد در چشم شود.
 
جنس
مداد از دو قسمت هسته‌ درونی و پوسته‌ بیرونی درست شده است در مورد جنس مداد بهتر است هسته‌ درونی آن نه آن‌قدر نرم باشد که در هنگام نوشتن با کمترین فشاری خرد شود و نه آن‌قدر زبر و سفت که به کاغذ صدمه بزند و نیاز به فشار بیش از حد دست داشته باشد.
پوسته‌ بیرونی مداد، اصولاً از جنس چوب است که در بعضی موارد برای کاربر حساسیت ایجاد می‌کند. رنگ روی چوب مداد هم می‌تواند آلرژی‌زا باشد. در صورت بروز هرگونه خارش و تغییر رنگ پوست دست در اثر استفاده از مداد، حتماً جنس و نوع مدادتان را تغییر دهید. ضمناً سعی کنید عادت بد فرو کردن مداد به دهان را کاملاً فراموش کنید.
 
شکل و سایز
اکثر مدادها به صورت چندوجهی هستند. این شکل هندسی راحت‌تر از دیگر مدل‌ها در دست نگه داشته می‌شود. بسته به هدف شما از خریداری مداد، می‌توانید مدادهای استوانه‌ای یا با مقطع مثلثی و … را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که مدادهای استوانه‌ای به علت لغزنده بودنشان برای نوشتن طولانی‌مدت مناسب نیستند و مدادهایی که چندوجهی با گوشه‌های تیز هستند هم روی انگشتان جا می‌اندازند.
برخی از انواع اتودها وجود دارند که با خودکار، درون یک محفظه قرار گرفته‌اند و با یک مکانیزم ساده چرخشی یا فشاری، می‌توان از هر کدام استفاده کرد. ولی این محصولات به علت وزن زیاد برای استفاده کودکان توصیه نمی‌شوند. بزرگسالان برای صرفه‌جویی در فضای نگهداری و راحتی حمل و نقل و در دسترس بودن همزمان مداد و خودکار می‌توانند از این نوع استفاده کنند.
قطر مداد نباید خیلی کم یا خیلی زیاد باشد، در هر کدام از این حالات، فشار روی نقاطی از انگشتان و دست کاربر بیشتر خواهد شد.
به جای این‌که هر روز یک جعبه مداد رنگی در کیف فرزندتان بگذارید، می‌توانید از مدادهای چندرنگ استفاده کنید؛ مدادهایی که با یک بدنه، 6 تا 10 رنگ دارند.
 
عضلات درگیر
نقاط تحت فشار مانند شکل است. هرچه توصیه‌های ما را جدی‌تر بگیرید، فشار روی این نقاط کمتر خواهد شد!
تاندون‌های دست هم یکی از اعضای درگیر با این محصولات هستند که با ترک عادت فشار دادن قلم روی کاغذ، کمتر درد خواهند گرفت. تحت فشار قراردادن بیش از حد دست و انگشتان، باعث سندرم تونل کارپ می‌شود. که التهاب تاندون‌های دست و دردناک‌ شدن آن‌ها از عوارض آن است.
 
 
خودکار:
با بالارفتن سن، خودکار جای مداد را در جامدادی افراد می‌گیرد. این محصول جز در موارد بی‌احتیاطی نمی‌تواند خطر چندانی برای چشم کاربر ایجاد کند ولی رنگ بعضی از خودکارها روی یک زمینه‌ خاص ممکن است برای چشم آزاردهنده باشد. استفاده از رنگ‌های شب‌رنگ روشن روی کاغذها و زمینه‌های روشن باعث خستگی و آسیب چشم می‌شود.
 
جنس
بدنه خودکار به علت تماس طولانی‌مدت با دست باید جنس مناسبی داشته باشد که این جنس نسبت به هر فرد متغیر است. افرادی که کف دست آن‌ها بیشتر عرق می‌کند باید دقت بیشتری در انتخاب جنس بدنه‌ خودکار خود داشته باشند. در بدنه‌ خودکارها از چرم، سرامیک، چوب، پلاستیک، آلومینیوم، استیل و … استفاده می‌شود.
در این گستره‌ انتخاب بهتر است به مواردی مانند وزن خودکار هم توجه شود. افرادی که عادت به محکم گرفتن خودکار دارند بهتر است جنسی از خودکار را تهیه کنند که دارای روکش لاستیکی نرم در قسمت نزدیک به سر خودکار باشد. که مانند بالشی برای انگشتان به حساب می‌آید. این مدل خودکارها برای افرادی که عادت‌های دست گرفتن خودکار به روش‌های غلط و غیر معمول را دارند هم مناسب است. بد نیست به حساسیت‌های پوست دست خود هم توجه کنید.
جنس جوهر خودکار بهتر است از نوع ژله‌ایی باشد. این نوع از جوهر روان‌تر است و باعث کاهش فشار روی دست و انگشتان شخص می‌شود. در ضمن جوهر این نوع خودکار در بسیاری از موارد قابل پاک‌شدن نیز است.
باید به این نکته که برخی از عطرهای استفاده‌شده در برخی خودکارهای معطر می‌تواند آلرژی‌زا باشد هم توجه داشته باشید.
 
شکل و سایز
خودکارهای فانتزی در سایزها و اشکال مختلف به تعداد بسیار زیادی در بازار یافت می‌شوند، ولی اگر بدانیم که خودکار بیک یکی از موفق‌ترین خودکارهای موجود در دنیا است، دید ما نسبت به خرید خودکارهایی با طول و قطر 5 سانتی‌متر عوض خواهد شد!
بهتر است انتهای خودکار تیز نباشد. اگر خودکار در داشته باشد جامدادی را خط‌خطی نمی‌کند و اگر احیاناً در اثر گرما جوهر آن بیرون بزند، حداقلِ خرابی به بار می‌آید!
اگر می‌خواهید اقتصادی‌تر برخورد کنید، بهتر است خودکارهایی را بخرید که بدنه نفیس و جوهر قابل تعویض داشته باشند!
خودکارهای ball point که یک گلوله در نوک خود دارند، روان‌ترند و هنگام نوشتن فشار کمتری را به دست می‌آورند.
 
 
روان‌نویس و خودنویس:
این دو محصول هم تقریباً نوک تیزی دارند، ولی به علت این‌که معمولاً بزرگسالان این محصولات را استفاده می‌کنند، بنابراین خطر چندانی در پی نخواهند داشت.
 
جنس
جنس بدنه این دو محصول معمولاً مرغوب‌تر از خودکار است. انواع نقره و طلا و برنزی آن‌ها هم وجود دارد که برای مصارف تشریفاتی استفاده می‌شود.
دقت کنید جوهر خودنویس و روان‌نویس زیاد رقیق نباشد تا در هنگام نوشتن، روی کاغذ پخش نشود.
 
شکل و سایز
روان‌نویس هم بهتر است قابلیت استفاده مجدد را با تعویض یا پرکردن مخزن جوهرش داشته باشد. طول و قطر آن هم درست مثل خودکار و با توجه به اندازه‌ دست شما تعیین می‌شود.
اما در انتخاب خودنویس خیلی بیشتر دقت کنید. خودنویس باید طوری محکم شود که به هیچ وجه جوهر پس ندهد. سر بسیاری از خودنویس‌ها جوهر را به صورت قطره‌ایی بیرون می‌دهند. توصیه می‌کنیم جز برای کادو دادن، مارک‌های غیر معروف خودنویس را نخرید!
 
ماژیک:
در انتخاب رنگ ماژیک با توجه به نوع کاربرد خود دقت کنید. رنگ ماژیک هم می‌تواند مانند خودکار آزاردهنده و برای چشم خطرناک باشد. سعی کنید حتماً‌ در هنگام خریداری، آن را روی کاغذ امتحان کنید. معمولاً رنگ جلد و در ماژیک‌ها با رنگ جوهر آن‌ها خیلی متفاوت است. مواظب باشید که گول نخورید!
 
جنس
هنگام خریدن ماژیک بهتر است ابتدا به جنس نمد نوک آن توجه کنید. مرغوب بودن نمد نوک ماژیک شرط اول دوام و کیفیت آن است. نمد نوک بعضی از انواع ماژیک خیلی زود از هم جدا و پخش می‌شود. همین طور امتحان کنید که جوهر آن روی کاغذ پخش نشود.
اگر قصد خرید ماژیک برای فرزندتان را دارید بهتر است انواع جدیدی که تازه به بازار آمده و غیر سمی است را انتخاب و حتماً به عبارت Not poisoning روی ماژیک دقت کنید.
این نوع ماژیک‌ها حتی در صورتی که کودک شما آن را به دهان خود فرو کند و جوهر آن را بخورد هم مشکلی برای او به وجود نمی‌آورند.
مسأله مهم بعدی برای کودکان، قابل شستشو بودن رنگ جوهر ماژیک از روی لباس، فرش و دیوار است که خوشبختانه جدیداً محصولاتی با این قابلیت به بازار آمده و مادران می‌توانند با خیالی آسوده کودکان خود را با ماژیک‌هایشان تنها بگذارند!
نکته دیگر محکم بودن جای نمد نوک ماژیک است که با فشار دست به داخل فرو نرود. البته بهتر است این نکته را در حضور فروشنده امتحان نکنید، اطمینان به مارک محصول بهترین روش حصول اطمینان است!
 
شکل و سایز
ابعاد و اندازه‌های ماژیک کمی با ابعاد خودکار متفاوت است. ماژیک‌ها اصولاً چاق‌ترند. با توجه به این‌که فشار زیادی برای کارکردن با آن لازم نیست، قطر زیاد آن مشکلی پدید نمی‌آورد.
 
 
مداد شمعی: 
مداد شمعی‌ها می‌توانند برای افراد و به خصوص کودکان آلرژی‌زا باشند. مراقب باشید کودک شما بعد از استفاده از مداد شمعی دستش را به چشمش نزند یا در هنگام خرید دقت کنید انواعی از آن را بخرید که دارای بدنه‌ محافظ هستند و مداد شمعی با پیچاندن بدنه بیرون می‌آید تا دست کودک شما با خود مداد شمعی تماس پیدا نکند. انواع روکش‌دار این محصول با روکش کاغذی و مقوایی هم وجود دارد که تجربه ثابت کرده است بسیار بی‌دوام هستند و در بدو استفاده از مداد شمعی از آن جدا و باعث آلوده شدن دست می‌شوند. اگر دیدید که چشم کودک شما بعد از استفاده از مداد شمعی متورم و قرمز شده و سوزش و خارش دارد، پس از شستشوی کامل چشم به پزشک مراجعه کنید.
 
 
جنس
مداد شعمی‌هایی که از پارافین مرغوب تهیه می‌شوند و نسبت رنگ به پارافین آن‌ها مناسب است، همیشه اثر زیباتر و یکنواختی را روی کاغذ بر جای می‌گذارند. توجه داشته باشید که انواع جدیدی از مداد شمعی هم به بازار آمده که قابل شستشو هستند و شما را به خاطر خرابکاری احتمالی فرزندتان به دردسر نمی‌اندازند!
 
شکل و سایز
به نوشته‌های روی بسته‌بندی آن دقت کنید. توجه داشته باشید که قابلیت شستشو و روکش مناسبی هم داشته باشد. این روکش‌‌ها برای جلوگیری از شکستن مداد شمعی‌ها مناسب است.
 
 
مداد پاک‌کن:
مواد سازنده‌ بعضی از پاک‌کن‌ها هم می‌تواند برای چشم کاربر ایجاد آلرژی، سوزش، خارش و آبریزش کند!
اگر قصد خرید پاک‌کن برای کودک خود را دارید، سعی کنید از انواع بنددار آن که دور گردن آویخته می‌شوند، بخرید. این‌کار هزینه‌ زیادی ندارد و باعث می‌شود فرزند شما هر روز پاک‌کن خود را گم نکند و همیشه هم آن را در دستش نگه ندارد که باعث آلودگی‌های پوستی و چشمی شود. در ضمن پاک‌کن در دست کودک شما عرق نمی‌کند و باعث کثیف شدن کاغذ مشق او هم نمی‌شود!
 
جنس
معمولاً از لاستیک ساخته می‌شوند ولی اگر قیمت آن برای شما مهم نباشد، پاک‌کن‌های مرغوب‌تری از جنس وینیل، پلاستیک و … هم در بازار موجود است.
با توجه به نوع مصرف، بهتر است برای پاک‌ کردن سطوح بزرگ از پاک‌کن‌های لاستیکی استفاده نکنید.
توجه داشته باشید که بعضی از انواع پاک‌کن‌ها معطر هستند و احتمال آلرژی‌زا بودن آن‌ها وجود دارد.
به کودکتان توصیه کنید که پاک‌کن را درون دهانشان فرو نکنند.
 
شکل و سایز
 دقت کنید که پاک‌کن‌هایی که در انتهای مداد قرار دارند، بیشتر تزئینی هستند و برای مصارف عمومی کاربرد مناسبی ندارند و معمولاً روی کاغذ، لکه‌های رنگی یا سیاه بر جای می‌گذارند. اگر کمی بیشتر هزینه کنید، هم بیشتر آش می‌خورید و هم کاغذتان سیاه نمی‌شود!
سعی کنید پاک‌کن‌هایی بخرید که به اصطلاح آدامسی هستند؛ این نوع برای پاک‌کردن سطوح بزرگ مناسب‌ترند.
غیر از پاک‌کن‌های گردن آویزی که قبلاً ذکر شد، پاک‌کن‌هایی که در انتهای مداد جاسازی می‌شوند هم می‌توانند همان مزایا از جمله در دسترس بودن، عرق نکردن و … را داشته باشند.
توجه کنید که انواعی که به اشکال مختلفی مانند خرگوش و دایناسور و … هستند، پاک‌کن‌های مناسبی محسوب نمی‌شوند. چون معمولاً خریداران بیشتر از این‌که به کاربرد مناسب آن توجه داشته باشند، به شکل و طراحی آن توجه می‌کنند و کارخانه سازنده هم این نکته را در نظر دارد.
 
 
خط‌کش، گونیا، نقاله:
این محصولات هم به علت داشتن گوشه‌های تیز، جزء موارد خطرناک برای چشم محسوب می‌شوند. انواع فلزی آن‌ها دارای دقت و دوام بیشتری هستند، ولی برای کودک شما مناسب نیستند. سعی کنید برای کودک خود نمونه‌های پلاستیکی آن‌ها را که دارای خطر کمتری است، بخرید. در مصارف عادی و عمومی معمولاً نیازی به خط‌کش‌های بلند نیست. بهتر است از خط‌کش‌های 20 تا 25 سانتی‌متر استفاده کنید. اگر کار شما احتیاج به خط‌کش بلندتر دارد، می‌توانید از انواع تاشوی آن‌ استفاده کنید که داخل جامدادی شما هم جا شود!
خط‌کش‌های پلاستیکی اگر حتی یک گوشه‌ شکسته هم داشته باشند بسیار خطرناکند و در هر لحظه خطر، چشم یا پوست ظریف دست کودک شما را تهدید می‌کند. حتماً دقت کنید که همیشه خط‌کش فرزندتان سالم باشد. غیر از این خطرات، ناهمواری ناشی از شکستگی می‌تواند کاربرد اصلی خط‌کش که کشیدن یک خط صاف است را از بین ببرد.
 
جنس
انواع فلزی آن‌ها همان‌طور که قبلاً هم ذکر شد دقیق‌تر و بادوام‌ترند، اما این جنس دارای گوشه‌های خیلی تیزی هستند. بعضی مدل‌های خارجی این محصولات از جنس نوع خاصی از پلاستیک هستند که خاصیت الاستیک بالایی دارد، کاملاً خم می‌شود ولی نمی‌شکند. اگر هزینه آن برایتان زیاد مهم نیست این نوع از لوازم بسیار مناسب هستند.
 
شکل و سایز
خط‌کش سبک بخرید. خط‌کشی که با توجه به اندازه‌های دست و انگشتان فرزند شما باشد، بهترین خط‌کش است.
اندازه‌ گونیا و نقاله هم باید بر اساس نیاز خریدار مشخص شود.
 
عضلات درگیر
خط‌کش فشار زیادی به دست وارد نمی‌کند اما اگر از خط‌کش برای برش با کاتر استفاده کنید، فشار زیادی به تاندون‌های هر دو دست وارد می‌آید که ممکن است باعث سندرم تونل کارپ شود.
 
 
کلیپس، گیره‌ کاغذ، سوزن، پونز، لاک‌ غلط‌گیر: 
سوزن و پونز جزء مواردی هستند که بهتر است در جامدادی کودک شما نباشد؛ این‌ها دشمن شماره‌ یک چشم فرزند شما به حساب می‌آیند. در ضمن ممکن است زمینه‌ساز شیطنت و اخراج فرزندتان از کلاس نیز باشد. در صورت نیاز می‌توانید گیره‌ کاغذ یا کلیپس را جایگزین آن‌ها کنید. بزرگسالان با رعایت نکات ایمنی می‌توانند این محصولات را همراه خود داشته باشند، حتماً برای آن‌ها محفظه‌ بسته‌ای در نظر بگیرید و آن محفظه را درون جامدادی خود بگذارید.
 
شکل و سایز
کلیپس و گیره کاغذ در ابعاد و اندازه‌های مختلف برای اتصال 2 تا 8 کاغذ در بازار موجود است.
 
 
چسب مایع: 
چسب مایع در ابعاد و اندازه‌ کوچک می‌تواند یک محصول به درد بخور در جامدادی شما باشد. مواظب باشید دست آلوده یا آغشته به چسب را به چشم خود حتی نزدیک هم نکنید، چون آسیب‌های جدی به همراه دارد. با این کار علاوه بر ایجاد آلرژی‌ ممکن است بینایی خود را نیز به طور کامل از دست بدهید. در صورت زودبه‌زود تمام شدن چسب همراه فرزندتان او را کنترل کنید، بعضی از متخصصان اعتیاد به استنشاق چسب‌های مایع را گزارش کرده‌اند.
 
 
کاتر و قیچی:
بسیار بسیار خطرناک. مراقب باشید فرزند شما کاتر همراه نداشته باشد. برای خرید قیچی هم دقت کنید که از انواع سرگرد و کند (انواع کاغذبر) آن خریداری کنید.
اگر لازم است کاتر همراه داشته باشید، حتماً کاتری بخرید که قفل اطمینان داشته باشد. هنگام شکستن سر تیغه‌ کاتر بسیار مراقب باشید و حتماً از وسیله‌ مخصوص آن که معمولاً در انتهای کاتر تعبیه شده استفاده کنید. مواظب باشید هنگام شکستن، تیغه در چشم شما نپرد.
 
جنس
جنس بدنه کاتر و قیچی انواع فلزی و پلاستیکی دارد که با توجه به مصرف آن‌ها باید انتخاب شود، چون تیغه کاتر و قیچی هر دو از فلزت محکمی مانند استیل است اگر از انواع پلاستیکی خریداری می‌کنید، دقت کنید که تحمل نیروی زیاد را داشته باشد و نشکند.
 
شکل و سایز
اگر برای فرزند مهد کودکی خود قیچی می‌خرید، قیچی کاغذبر با اشکال حیوانات مختلف به علت تنوع در طرح و رنگ و جذابیت بیشتر برای کودک پیشنهاد می‌شود. کاتر هم برای مصارف روزانه‌ دانشگاهی بهتر است فلزی باشد. اگر کاتری بخرید که تیغه‌ زاپاس هم داشته باشید، کمی به اقتصاد خانواده کمک کرده‌اید!
 
عضلات درگیر
دسته‌ قیچی به طور اصولی و بر طبق قوانین ارگونومی نباید به صورت قرینه قرار گیرد و همین امر باعث می‌شود که قیچی برای افراد چپ‌دست و راست‌دست متفاوت باشد. دسته قیچی باید به صورتی باشد که انگشتان شخص استفاده‌کننده به راحتی درون آن برود و تا حدودی آزاد باشد. دقت کنید که فشار وارد بر عضلات در صورت خیلی بزرگ یا خیلی کوچک بودن سوراخ‌های دسته‌ قیچی، چند برابر و باعث خستگی زودرس و درد در انگشتان اشاره و شست می‌شود.
با داشتن این اندازه‌ها و دقت به آن‌ها در خریداری لوازم مورد نیاز تا حدی فشار حاصل از استفاده از محصولات کاهش می‌یابد.
 
 
آبرنگ:
تماس این محصول هم با چشم بسیار خطرناک است؛ پس مراقب باشید کودکتان دست آلوده به آبرنگ را به چشمش نزند. همچنین مراقب باشید کودک شما از لیوان آب‌خوری به عنوان لیوان آبرنگ استفاده نکند.
 
 
مدادتراش: 
اگر قصد خرید تراش رومیزی را دارید، حتماً دقت کنید جنس کف آن دارای اصطکاک زیادی باشد. این امر باعث می‌شود که مدادتراش بدون گیره هم محکم روی میز قرار گیرد. جنس دستگیره‌ها و دسته آن هم باید از موادی باشد که دست روی آن‌ها نلغزد و لیز نخورد.
اگر هم قصد خرید تراش همراه را دارید، مدادتراشی را خریداری کنید که اطراف آن نرم باشد ولی در دست لیز نخورد. مانند مدادتراش‌های لاستیکی.
جنس تیغه تراش معمولاً استیل است. انواع جدید تراش‌ها دارای تیغه‌هایی هستند که شخص کاربر با قراردادن آن داخل یخچال یا فریزر می‌تواند آن را تیز کند.
 
شکل و سایز
برای خرید تراش رومیزی دقت کنید دسته‌ آن نه زیاد کوتاه و نه زیاد بلند باشد. بر اساس استانداردهای موجود این دسته باید به اندازه‌ای باشد که گرفتن آن با دست به راحتی صورت گیرد و این موضوع کاملاً بستگی به اندازه‌های شخص استفاده‌کننده دارد. چرخش آن باید بدون صرف انرژی زیادی صورت گیرد. گیره‌های نگهدارنده مداد هم باید فاقد گوشه‌های تیز باشد.
انواع برقی آن‌ها نمونه‌های جدید و مناسب‌تری هستند که نیاز به صرف انرژی چندانی ندارند. می‌توان در استفاده‌های تخصصی‌تر از انواعی که دارای چند سایز سوراخ هستند، استفاده کرد.
برای خرید مدادتراش، به اندازه آن دقت کنید. تراش باید به اندازه‌ای باشد که بین دو انگشت اشاره و شست قرار گیرد و خیلی کوچک یا خیلی بزرگ نباشد. ترجیحاً مدادتراش‌های مخزن‌دار را تهیه کنید. شما می‌توانید از این نوع در هر موقعیتی استفاده کنید.
 
عضلات درگیر
برای مدادتراش، شست و انگشت اشاره‌ دست مخالف (برای افراد چپ‌دست، دست‌راست و برای افراد راست‌دست، دست‌چپ) برای نگه‌داشتن تراش، تحت فشارند که اگر تراش کوچک‌تر یا بزرگ‌تر از حد نرمال باشد باعث فشار بیشتر می‌شود و همین‌طور مچ دست به صورت چرخشی حرکت می‌کند که اگر تیغه تراش کند باشد باعث اعمال فشار بیشتری می‌شود.
در تراش‌های رومیزی، سهولت چرخش دسته و اندازه مناسب آن می‌تواند فشار را کم کند.